Odškodnění za trvalé následky – co to je?
Denně jsme vystaveni neustálým nástrahám. Ať už provozujeme pravidelně nějaký sport, nebo jezdíme autem do práce, všude jsou nástrahy, které by nás mohli stát zdraví. V Evropě existuje fungující systém pojištění, takže v případě nějakého úrazu je možnost být hospitalizován bez dalších finančních přirážek. Takové štěstí nemají všechny vyspělé státy. Například v Americe je velmi malá pravděpodobnost, že narazíte na člověka, který si pravidelně platí pojištění. Někomu se to může zdát jako ráj na zemi, ale v případě zdravotního problému jsou pak částky za hospitalizaci enormní. Není pak divu, že se naprostá většina Američanů likvidačně zadlužuje.
Zpět k nám do ČR. Mimo klasického pojištění si můžeme platit třeba životní pojištění nebo různé připojištění do budoucna jakožto prevence větších zdravotních potíží. Ne všechna zranění jsou vyléčitelná nebo návratná. Může se stát, že třeba přijdeme o schopnost chodit, nebo dokonce o život. V takovýchto případech přichází v úvahu takzvané odškodnění za trvalé následky.
Co to vůbec znamená? Když se zapletete do nehody, která na vás zanechá trvalý následek, můžete si zažádat o určitou finanční odměnu. Pokud si nevíte rady, jak se k odškodnění dostat, stačí navštívit nějakou poradnu, nebo vaši pojišťovnu, která vám podrobně popíše, co je třeba splnit, abyste odškodnění získali. Není to tak jednoduché, jak se zdá. Každá pojišťovna si vždy najde důvod, proč vám odškodnění nedá. Důvod může být v případě autonehody, že nemáte potřebné bezpečnostní funkce, které jsou doporučeny. Už jen tato okolnost vám může znemožnit právo na výplatu odškodnění.
U nezávislých společností si můžete nechat vypracovat specializované posudky, které vám pak pomohou v případě vymáhání odškodnění od pojišťovny. Nebo se může stát, že znalec najde skutečnost, kterou pojišťovna přehlédla a vyplatí vám v případě úrazu ještě vyšší částku, než jaká měla původně být.