Společnost

Anonymita jako rovnoprávnost a upřímnost

Chcete-li upřímnou odpověď na svoji otázku, zeptejte se lidí na internetu. Spousta starších generací s oblibou tvrdí, že je morálka mnohem povolnější, a to právě díky tomu, že jsou názory lidí drsnější, a upřímnější, než tomu bylo dříve. Faktem však je, že to není tím, že by dřív společnost skutečně sbližoval stejný názor, nebo spokojenost s politickým a finančním děním v této zemi. Jenomže zatímco dříve lidé neměli odvahu cokoliv říct, nyní mohou, aniž by museli snášet povýšené pohledy, nebo důsledky z toho vyplývající. Internet totiž dodává odvahu sdělit svůj názor veřejně, a to právě proto, že je anonymní. 

zeměkoule a popisky

Nejde však jen o politické názory, ale o názory celkově, ve kterých se jako lidé lišíme z mnoha důvodů. Sociální zázemí, genetika, odlišné vnímání reality, společenské postavení, atd. Téměř každé zpráva na internetu je pak doprovázena desítkami, stovkami, či dokonce tisícovkami komentářů, v nichž se lidi dohadují, vzájemně urážejí, a veřejně a bez příkras sdělují své názory. 

Že dřív byly názory jednotnější, a společnost držela při sobě?

Nesmysl. Zatímco nyní se názory projevují online, dřív tomu tak bylo pouze v rodinném kruhu. Nejde však jen o svobodu slova, ale právě o onu anonymitu, díky které se mohou vyjádřit i ti, kdo by jinak neměli odvahu cokoliv namítat.

děti na lavičce

Závist není novinka

Závist byla, je a bude. Hony na čarodějnice, udavačství, vydírání. Ano, závist tu byla vždy, jen se dřív projevovala poněkud nenápadněji. Dnes však můžeme krásně vidět, jak si lidé závidí vše, a velká část společnosti závistí vyloženě hoří. Nadává se na to, že se pomáhá Ukrajincům, kteří dostávají dávky z našich daní. Když nechtějí pobírat dávky, a najdou si u nás práci, nadává se, že ji berou našim občanům. Závidí se skrze instagramu, kde lidí zveřejňují fotografie z dovolených, na které jiní lidé nemají. Závidí si všude a všem, ale anonymně, a v bezpečí internetu.

Internet však není špatné místo, které by lidi štvalo proti sobě. Je to způsob, jak ukázat realitu v té nejčistější podobě. Díky internetu známe myšlenky cizích lidí, různé pohledy na věc, včetně drsných názorů, ale také vlny solidarity a lásky, která mezi námi stále je.