Proč jsou pro bazén nejčastěji používány pískové filtrace?
V dnešní době najdeme bazén prakticky na každé dostatečně velké zahradě, ať už u rodinného domku či chaty nebo chalupy. A není divu, jen málo věcí je příjemnějších, než se v horkém letním dni ponořit do chladivé, svěží vody. A zdaleka ne každému se chce mačkat se spoustou dalších lidí na veřejných koupalištích.
Ovšem udržet dostatečnou kvalitu a čistotu vody po celou sezónu není nic jednoduchého. V podstatě se jedná o neustálý boj s řasami a sinicemi a také s napadanými nečistotami, jako jsou květy, listy, ale i hmyz a drobní savci. Není to jednoduchý úkol, avšak naštěstí máme hned několik pomocníků, kteří nám jej usnadňují.
Tím zdaleka nejpoužívanějším, alespoň u bazénů s větším objemem, je filtrační zařízení. To funguje na poměrně jednoduchém principu – jedním koncem se nasává voda, která je následně prohnána přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, aby byla nakonec vypuštěna zpět do bazénu.
Samozřejmě existuje mnoho typů, které se liší především použitým filtračním médiem. Nejčastěji se pak používají pískové filtrace https://www.chlorito.cz/piskove-filtrace. To by se mohlo zdát zvláštní, neboť písek není považován za něco, co by čistilo vodu, ba naopak. Avšak přesně tak tomu je.
Nečistoty se zachytávají v drobných prostorách mezi jednotlivými zrnky. Díky tomu dokáže odstranit i drobné zárodky řas a sinic dříve, než se příliš rozmnoží. Samozřejmě se můžeme také ptát, zda nebude vyplaven do bazénu, avšak bát se nemusíme. Mokrý písek, pokud je použit správný typ, drží pevně pohromadě. Koneckonců, tohoto faktu jsme využívali již jako malé děti, když jsme stavěli bábovičky.
Samozřejmě je jasné, že nelze použít jakýkoliv písek. Je potřeba, aby měl správnou strukturu i vlastnosti. A jako u kteréhokoliv jiného filtračního média, je i ten potřeba občas vyměnit, aby se nevyčerpala jeho filtrační kapacita. Pak už by totiž přinesl víc škody, než užitku, a to rozhodně není ideální.