Desatero pravidel pro bezpečný pobyt v soláriu
- Každý z nás má určitý typ pleti, tzv. fototyp. Ten je určujícím faktorem pro bezpečnou délku pobytu v soláriu, ale i na Slunci. Lidé s tmavou pletí a tmavými vlasy se mohou slunit déle, naopak tzv. skandinávské typy by měly být obezřetnější. Každé dobře vybavené solárium musí mít k nahlédnutí tabulku fototypů s odpovídající délkou slunění.
- Čím citlivější pokožka, tím kratší pobyt v soláriu. V začátcích raději slunění nepřehánějte, zkraťte jej na 5 – 10 minut a ozařování zopakujte až po dvou dnech. Pamatujte, že maximální doba pobytu pod lampami je do 30 minut, většinou se však doporučuje délka kolem 15 až 20 minut.
- Solárium Brno není vhodné pro osoby, které prodělaly oční operace, zvažte také slunění, jestliže užíváte nějaké léky. V příbalových letácích se můžete dočíst o případné interakci se slunečními paprsky a s UV zářením. Těhotné ženy by měly pobyt v soláriu omezit na minimum.
- Oči musíte v každém soláriu chránit speciálními brýlemi, které vám jistě obsluha solária ochotně zapůjčí. Pamatujte, že nestačí jen zavřít oči, UV paprsky pronikají skrze tenkou kůži očních víček. Brýle musí mít dostatečný ochranný prvek – UV filtr.
- Před sluněním odložte šperky, pod solární lampy vstupujte bez make-upu, nepoužívejte žádné parfémy. Cizorodé chemické látky totiž mohou způsobit při styku s UV zářením kožní vyrážky.
- Pro pobyt v soláriu jsou určeny speciální ochranné krémy, které brání vysušování pokožky, zapomeňte na běžný opalovací krém. Ochranné prostředky, tedy i krémy, lze u obsluhy solária zpravidla zakoupit.
- Čistota a hygiena především. Zaprášené trubice nevěstí nic dobrého o údržbě a starostlivosti obslužného personálu. Dbejte také na desinfekci lůžka speciálním prostředkem, ten byste měli před sluněním obdržet.
- Provozovatel zařízení je povinen předložit vám osvědčení, jak dlouho pracují trubice v korpusu – kolik hodin jsou v provozu. Pokud máte nějaké pochybnosti o obsluze zařízení, nechte si je předvést.
- Pobyt v soláriu je rovnocenný pobytu na Slunci, mějte na paměti, že každé další slunění slunečními paprsky jen prodlužuje denní doporučenou délku osvitu UV zářením. Ideální je chodit do solária v zimě, nebo v deštivých dnech.
- Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, soláriu se raději vyhýbejte, především se jedná o chřipková onemocnění, záněty, infekce apod. Raději se poraďte včas s lékařem, stejně tak jej navštivte, jestliže vás po slunění provází otoky, zarudnutí kůže, skvrny, svědění a jiné nepříjemné potíže.